40 Zonder in details de verrichte werkzaamheden dezer Commissie aan te halen, meen ik hier te mogen volstaan met de mededeeling, dat deze geen kapstok is geweest, doch zeer voortvarend is te werk gegaan en welker arbeid thans tot grondslag dient voor het kadaster in Frankdijk. Dit stukje geschiedenis, staatsmanswijsheid, moge ook in Indië tot Jeering strekken, want ook hier staan we voor een millioenen- vraagstuk. Blijven we bij Nederland, dan zien we ook daar bij Kon. besl. van 30 Juli 1906 No. 75 eene Staatscommissie inge steld ter bestudeering van het vraagstuk der registratie en hypotheken. Bij de installatie dezer Commissie werd door den Minister eene toespraak gehouden, waarvan we het volgende extract weergeven „Van groot belang is ook de tweede vraag: welke t „veranderingen behooren te worden gebracht in de wet telijke en administratieve bepalingen betreffende de „eigendomsoverdracht van onroerende goederen en „schepen, de hypothecaire en kadastrale boekhouding „en die der scheepsbewijzen". „Al zal Uwe Commissie, bij de overweging van deze „vraag, zich mede blijven bewegen op het gebied van „het fiscale recht, zoo zal zij zich toch ook op privaat- „rechtelijk terrein begeven en hoogst gewichtige kwesties, „waarover de gevoelens zeer uiteen loopen, hebben te „onderzoeken". Zoo werd daarbij nog aangestipt het stelsel-vraagstuk (po sitief of negatief), alsook de organisatie-kwestie tusschen Registratie, Kadaster en Hypotheken en de dienstverhou dingen tusschen de ambtenaren dezer diensttakken, waarover de commissie van advies te dienen had. Een uitvloeisel van de werkzaamheden dezer Commissie is de proefmeting te Dieren geweest. Van de uitkomsten dezer proefmeting is dd. 15 April 1920 aan den Minister van Finan- I

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 5