41 ciën een' „overzicht" gezonden betreffende de wijze, waarop het nieuwe kadaster te Dieren is samengesteld en zal worden bijgehouden. Dit overzicht werd, alvorens de als proef ver kregen uitkomsten bij het Kadaster te Dieren in te voeren, aan de volgende personen en corporaties om advies gezonden Den Minister van Justitie, de Broederschap van Notarissen in verband met de door Notarissen op te maken akten van eigendomsoverdracht of vestiging van hypotheken op de kadastrale perceelen of gedeelten daarvan; de administratie der Registratie en die van de Directe Belastingen, voor zoo ver haar dienst betreft, de Vereeniging van Kadaster en Landmeetkunde en die van Hypotheekbewaarders. Ieder land heeft zoo zijn geschiedenis op kadastraal gebied. Ik meen echter met de mededeeling van het boven staande te kunnen volstaan, en daardoor voldoende aangegeven te hebben, hoe elders gehandeld wordt bij het oplossen van een zoo gewichtig vraagstuk, dat voor een outsider heel eenvoudig lijkt. Ik wil er slechts voor waar schuwen, hier niet dezelfde fouten te begaan als elders, en het komt mij voor dat het plicht is ons voordeel te doen met het leergeld door anderen betaald. Ik meen, dat momenteel, wanneer ik goed ben ingelicht, de Regeering slechts subjectieve adviezen van de achtereen volgende Hoofden van den Kadastralen- en Topografischen Dienst ter beschikking heeft, om zich over dit voorname vraagstuk een oordeel te kunnen vormen en beslissingen te nemen. In Nederland stelde eerst eene Staatscommissie de beginselen vast, waarna eene proef in dien geest genomen werd en alvorens de als proef verkregen uitkomsten in te voeren, werd weer het advies ingewonnen van de hiervoren vermelde personen en corporaties. Hoe hier in Indië gehandeld wordt, leeren ons de beschou wingen van den Heer Van Gent, Hoofd van den Topografi schen Dienst, die zich opwerpt, misschien onbewust, als

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 6