44 gaande de kaarteering der grondstukken en het uitreiken van meetbewijzen, waarnaar bij de beschouwingen gewezen werd. De leek, dat weet ieder kadasterambtenaar te vertellen, stelt meer vertrouwen in eene nieuwe (doch onnauwkeurigekopie van eene oudedoch nauwkeurige) kaart, dan in de minuut. Men leze hier niet uit een afbreken of neerhalen van het werk van den Indischen Topograaf, daarvoor staat hij als ■\iakman te hoog doch men begrijpe hieruit, dat voor een topo graaf de kaart het doel is, terwijl voor een kadasterambtenaar de meting, die aan de kaart, welke voor hem slechts middel is, ten grondslag ligt, meer gewicht in de schaal legt. Hier kan men met recht zeggen, dat men de innerlijke waarde niet naar het uiterlijk mag beoordeelen. Een sterk vermoeden is zelfs gewettigd, dat we vraag a ten 1ste in ontkennenden zin moeten beantwoorden, omdat op bladz. 84 wordt gezegd: „Splitsing van het kadaster voor de grondboekhouding (de liggerbladen) en een belasting- jtadaster (de landrentekaarten) is gewenscht, aangezien aan het eerste geheel andere eischen gesteld worden, dan aan het laatste". Deze splitsing wordt zelfs als eerste voorwaarde voor het welslagen van het plan aangemerkt, terwijl bijna overal elders dit samengaan uit financieele overwegingen in de practijk toepassing vindt en tot de opgeloste vraagstukken behoort. Gaan we thans over tot het behandelen van het vraagstuk o sub ten 2de, dan zullen we dit moeten splitsen in een tech nisch en een administratief gedeelte. Over het technisch gedeelte, dat hier een onderwerp van bespreking uitmaakt, wordt in de beschouwingen al heel licht geoordeeld, en toch maakt dit een der lastigste problemen uit van de kadastrale techniek. De beschouwingen geven hierover het nayolgende weer: „Bij splitsing neemt het Desa-hoofd het uittreksel in en teekent er op aan of partijen al dan geen (bijgewerkt) uittreksel wenschen" en verder: „(Drie) maan delijks zendt het landrente-kantoor eene recapitulatie van mutaties en ingenomen meetbrieven naar het kadastraal-kantoor

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 9