111. Wat vooral mijne aandacht trok. in deze broei ure, was het standpunt ingenomen door het Hoofd van den Top. dienst en omschreven in de navolgende bewoordingen: Na lezing van deze tirade drong zich eene serre vragen bij mij op, die ik hier even wil weergeven. Wat is de taak van den Rechter? Wat is een Landrente-Kadaster? In welk stadium verkeert de verbetering van het Landrente-Kadaster? Wat verstaat men onder verbetering van het Landrente-Kadaster en wat onder verbetering van kaartenmateriaal door een dienst vak? Wat bewijst men met meetbewijzen? Wat verstaat men onder een Inlandsch Kadaster en wat onder Registratie van het Inlandsch grondbezit? Wat' onder grondboekhoudmg? enz. enz. Laat ons het vraagstuk toch niet al t'e zeer vertroebelen; hiermede zijn te groote belangen gemoeid. Geven de hier neergeschreven woorden van het Hoofd van den Top. dienst heusch een weerspiegeling van de moderne opvattingen van eenige Regeering? Dan toch zeker niet van onze Regeering. Uit eigen ervaring kan ik mededeelen, dat de Regeering prijs stelt op eene zakelijke en opbouwende critiek van Regeerings- beleid en dat Zij versterkte adviezen niet zonder meer deponeert. de Beschouwingen van het Hoofd van den Topografischen „Waar slechts de Regeering bevoegd is tot een oordeel in hoeverre de overheidsweg kan en mag gaan, en uitsluitend de Rechter de juridische waarde van deze meer of mindere zorg kan beoordeelen, passen in dit stadium, waarin zich de verbetering van het Landrente-kadaster thans bevindt, allerminst de onrustwekkende geschiedenissen uit Frankrijk en Holland en de theorieën over de kadastrale stelsels van den Heer Raeven. Hij late de verbetering van het kaarten- materiaal over aan het dienstvak, dat de kaarten vervaardigde en bemoeie zich niet met de uitvoering van de zorgvuldig bestudeerde en overwogen maatregelen (waartoe o.m. behoort het uitreiken der meetbewijzen aan de bezitters) opgedragen aan den Topografischen dienst, dus aan hen die met beide voeteij in de practijk staan en nimmer nalieten om zich ter voorlichting van zuiver kadastraaltechnische vraagstukken tot de meest bevoegden bij den Kadastralen dienst te wenden".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 11