EEN MILLIOENEN-KWESTIE. Draagt de brochure van het Hoofd van den Top. dienst op verschillende plaatsen het kenmerk van vertroebeling, vooral trekt het de aandacht, dat met zoo'n echt militairen-looppas over de millioenen wordt heengemarcheerd. Zonder eenige deugdelijke motiveering of argumentatie werd mijn bijschrift gediskwalificeerd door tot namaak-Tjap te kiezen „Geen millioenenkwestie". .Alleen zegt de Heer v. G. op bladz. 133 „Om utiliteitsredenen (geen milkoenenkwestie, doch misschien eene kwestie van honderden, mogelijk duizenden) was het niet mogelijk het kaartenmateriaal van geheel Java en Madoera zoodanig te verbeteren, dat het aan alleszins billijke, voor eene grondboekhouding te stellen eischen zoude voldoen". Door deze namaak-Tjap en ook door de toevoeging „om utiliteitsredenen" noodzaakt het Hoofd van den Top. dienst mij hierop verder in te gaan, al gaf mijn artikel in de Java-Bode daaromtrent reeds eenige cijfers. Uit een door mij samengestelden Staat (afl. 111924) uit de jaarverslagen over 1918, 1919, i920, 1921 en 1922 van de Landelijke Inkomsten blijkt, dat de op de Plaatselijke Landrente-kantoren van Java en Madoera op Ultimo 1922 geregistreerde mutaties in dat grondbezit over 1922 het' getal 760.216 bereikt hebben. Wanneer ik nu nog mededeel, dat de registratie aan deze kantoren in een ontwikkelingsstadium verkeert en tot heden nog niet alle districten bij deze kantoren zijn aangesloten, dan zullen de cijiers in voornoemd artikel van de Java-Bode aangegeven, respectievelijk door ruim 4 millioen en 3|4 millioen, (dit laatste „het mieer dan krankzinnige cijfer" volgens den zeer goed geörienteerden en gedocumen- teerden Heer Lamster), als een uiterst minimum te beschouwen zijn, hetgeen ook gezegd kan wo-den van het daar aangegeven getal van 20 millioen belastingobiecten.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 15