116 Wanneer van al deze belasting-objecten een meetbewijs gevraagd werd, dan zou alleen Kroyno" aan zegelgelden te betalen hebben minstens Dertig Millioen gulden. Dit laatste cijfer heeft met den werkeiijken kostprijs niets te maken, is ook niet te beschouwen als een soort belasting, doch alleen als eene geringe vergoeding voor het werk in Kiomo's belang ondernomen. Dit laatste is ook met meer dan billijk, mits hem goed werk geleverd wordt, dat ,_an gering te stellen eischen voldoet, maar juist dienaangaande heb ik in mijn eerste artikel eenige bedenkingen geopperd, die tot heden nog steeds niet weerlegd zijn. In de Memorie van Antwoord aan den Volksraad van 8 No vember 1923 (zie bijlage 3) laat het Hoofd van den Top. dienst zonderlinge mededeelingen aan den Volksraad verstrek ken, die waard zijn eens nader bezien te worden. De cijfers in deze Memorie van Antwoord aangehaald, sluiten als een bus wat betreft optellen, aftrekken en vermenig vuldigen van de bedragen der .reeds ontvangen en nog te ont vangen zegelgelden. De oppervlakkige lezer moet onmiddellijk tot de conclusie komen, dat nu eens een Gouv, Bedrijf in werking gezet is, zonder noemenswaard bedrijfskapitaal, waar mede reuzen-winsten gemaakt worden. Anderen gingen verder en zagen reeds eene sluitende begrooting in het verschiet. Jammer genoeg hebben deze cijfers een verkeerden grondslag tot basis, vastgesteld in een Staal „Gespecificeerde opgave van kosten" bladz. 47 jaarverslag Top. dienst 1922 (overdruk bladz. 12). Om zulks te bewijzen is uit de opgave feet navolgend extract samengesteld en zijn er eenige vragen aan toegevoegd.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 16