123 botertje tot den boom is. Maar ten tweede, dat wanneer wij geen orde gaan scheppen in den grondbezit-chaos, wij over enkele tientallen jaren omkomen in de grant-perkara's. Het grondbezit is de eenige vorm van bezit, welken de inlanders als zuiver reëel bezit voelen. Wil het go'üver- nement zelf niet als propagandist van het bolsjewisme fungeeren, dan zal het maatregelen moeten nemen, dat dit grondbezit volkomen gewaarborgd wordt nu én voor de toekomst. LOUP. Ik weet niet, waarover ik mijn gevoelen moet laten gaan, over de onderdak te brengen ambtenaren, over Loup, omdat hij slechts over eene loupe met een beperkt gezichtsveld beschikt, over het vrouwtje, dat met nabestaanden op een stuk grond werkt, over de visschers, die erop uittrokken om te visschen en werken, hard werken, over den Con troleur, die opgescheept zit met precies getelde één honderd en vijftig grondkwesties, over den Arabier met zijn vol komen zuiver bewijs, over dien Toengkoe besar of Sultan, die perceelen verkoopt, hetgeen zij niet mogen of over een Kadaster, dat ingevoerd moet worden, waar het reeds bestaat en dan nog wel alles „Simple comme bonjour". Ik weet het niet. Het artikel zegt veel en ook niets om op voort te borduren, daarom moet ik mij bepalen tot het ont leden. Om zich een beeld te vormen van den rechtstoestand van den bodem moeten we ons afvragen, of we ons bevinden in rechtstreeks-bestuurd gebied of in zelfbesturende land schappen. Alleen in die landen waar de Vorsten of Volken zelfbestuur bezitten, treffen we het grantstelsel aan. In mijn vorig artikel schreef ik reeds op bladz. 73 dienaangaande: „Ook hier zijn door mij diverse grove en groote fouten bij den opzet en de bijhouding geconstateerd, doch deze

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 23