125 schenen, waaruit gegevens op agrarisch gebied kunnen geput worden. Zoo mogen in de zelfbesturende landschappen de Vorsten of Hoofden g"een gronden duurzaam vervreemden, wel mogen zij gronden aan hunne onderdanen in gebruiksrecht afstaan. Hiervoor moet men dus eerst onderzoeken of een inlander onderdaan van het Landschap is en in dat geval zou hij in Deli een Sultan-grant kunnen krijgen. In Deli doet zich ntt nog het zonderlinge verschijnsel voor, dat sommige Javanen als Sultansonderdaan beschouwd worden en weer anderen niet. Aan Europeanen, Vreemde Oosterlingen en Inlanders, niet Sultansonderdanen, kttnnen ook de gronden in een soort erfpacht afgestaan worden met toestemming van het Hoofd van het Gewest, en evenzoo kunnen de rechten der Sul tans-grants slechts met toestemming van datzelfde Hoofd van gewest en met toestemming van den Sultan aan Euro peanen enz. afgestaan worden. Sinds 1916 wordt dit recht afgestaan onder den titel van Recht van Opstal, dat bij Koninklijk Besluit onder de zakelijke rchten gerangschikt wordt en ingeschreven als de krachtens het B. W. aange geven zakelijke rechten voorgeschreven is. Was die inlander nu een Sfiltansoniderdaan, en iïl de tweede plaats mocht de Toengkoe besar de gronden in ge bruiksrecht afstaan, en verder: heeft de Arabier de vergun ning om die gronden van den Sultan te koopen, bedoeld zal wel zijn geweest een recht daarop te vestigen waartoe het Hoofd van het Gewest een woordje mee te spreken heeft enz. Ik zou zoo nog verschillende twistpunten in het geding kunnen brengen en hierover heeft Loup ons geen licht verschaft. Heb ik daarom niet gelijk met te vragen, dat ik niet weet, waarover ik mijne meening moet uitspreken? Hier brengt geen Inlandsch kadaster de oplossing, doch wel de codificatie der rechten en dit zal ook wel de bedoe ling geweest zijn van Napoleon met de vraag naar eene

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 25