126 wet op het Kadaster en verder eene goed opgezette admi nistratie. Dit is het begin van de oplossing van het groote vraagstuk en niet de wijze zooals thans de opzet voor een Inlandsch kadaster hier voorbereid wordt zonder vaste lijnen, zonder een uitgewerkt toekomstbeeld voor oogen te hebben. Positief of negatief In het Blaadje voor het Volkscrediet- wezen van 15 dezer troffen wij de waarschuwing aan, ge richt tot de administrateurs van afdeelingsbanken, vooral voorzichtig te zijn met de gegevens der landrente-kantoren, die veelvuldig gehrllikt worden. Die gegevens toch blijken verre van betrouwbaar te zijn. Er wordt een brief van een ambtenaar van het Volks- credietwezen afgedrukt, waarin eenige sterke staaltjes worden genoemd. Hij deelt daarin mede, verscheidene afdee- lingsbankdebiteuren te hebben bezocht. Daarbij kwam aan het licht, dat b.v. iemand een bedrag 150.geleend had onder borgstelling van een stuk grond van zijn vader; herhaaldelijk kwam het voor, dat een onverdeelde boedel van den leener en drie of vier andere per sonen als borg gesteld was, zonder dat die anderen van de leening iets wisten; meermalen werd afbetaald aan den loerah, die het geld te eigen bate had verbruikt; hij die als leener werd vermeld was soms vijf jaren te voren reeds overleden, terwijl aanvrager en ontvanger van het geld een ander was, enz. enz. In al deze gevallen waren overeenkomstig een van Batavia ontvangen aanbeveling de aanvragen, ter onderzoek en teekening aan het landrentekantoor gezonden. De prac- tijk toonde de volkomen waardeloosheid van dien maatregel aan. Vooral de kwestie van onverdeelde boedels is bijzon der gevaarlijk.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 26