12/ Bij het overlijden worden de perceelen gewoonlijk over geschreven op naam van den oudsten zoon, die vaak op dat landrentebewijs een leening sluit zonder medeweten van de andere erfgenamen. Eens per jaar worden de land- rentebewijzen door het landrentekantoor opgevraagd ter vergelijking met de belastingstaten en ter invulling van het te betalen landrentebedrag. Die bewijzen worden dan drie of vier maanden op dat kantoor aangehouden. In de desa, waar de schrijver van den brief een onderzoek instelde, bleek, dat de grondbe zitters hun bewijzen al vier jaar lang niet in handen had den gehad; al dien tijd waren ze onder berusting van het desahoofd gebleven. Deze profiteerde van de gelegenheid, door zonder medeweten van den eigenaar de z.g. blanco's te doen wijzigen op het land rentekantoor op naam van anderen, die hij er toe had weten te winnen om op de frauduleus gewijzigde blanco's leeningen te sluiten bij de afdeelingsbank. Controle van de zijde van de 'andrente bestaat niet'. Ook van de zijde van het B. B. heeft geenerlei controle plaats. Verreweg de meeste afdeelingsbanken beslissen over aan gevraagde leeningen op grond van de landrente!)"wijzen. Men mag zich erover verbazen, dat niet nog veel meer schadeposten te boeken zijn. Tot zoover de Indische Courant W. J. E. 6-12-1923. De gebreken aan de Landrentekantoren, waarop hier de aandacht gevestigd is, zijn niet speciaal toe te schrijven aan die kantoren, doch aan het stelsel. Bij het stekelloos stelsel van Gent zullen deze fouten nog meer op den voorgrond treden, en veelvuldiger voorkomen. De practijk overal elders heeft dit uitgewezen. Alleen bij positieve stelsels wordt gewaakt tegen zulke frauduleuze handelingen. Dit is hier te meer noodzake-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 27