Bijlage I. (Brochure „v. Gent"). EEN INLANDSCH KADASTER. (Geen millioenenkwestie Aan het pakkend bijschrift „Een millioenenkwestie", dat de Heer RAEVEN in het tijdschrift voor het Kadaster van Nederlandsch-Indië, 5de jaargang 2de aflevering, boven het hoofdstuk van zijn hand heeft geplaatst, is het te danken, dat alle dagbladen aandacht hebben gewijd aan een onderwerp, dat zulks wel ten volle verdient, maar waarvan de voorgeschie denis buiten de archieven te weinig bekend is, dat de „voor lichters" van het publiek een redelijk oordeel er over zouden kunnen uitspreken, alvorens zich volledig van den gang van zaken op de hoogte te hebben gesteld. Kan zulks aan een dag- bladartikelsehrijver niet altijd als eisch worden gesteld, bedenkelijker wordt deze omissie voor iemand als de Heer RAEVEN, wanneer hij zich tot schrijven zet of voor den Heser BERGMEIJER, als hij in den Volksraad zijn ongeloof in den goeden gang van zaken uitspreekt en beweert „Ik heb getracht mij op de hoogte te stellen van die kwestie", zonder eenige inlichting bij mij te hebben ingewonnen. Dit geldt voor allen, die mede-koetsier willen zijn op den bok van de kadaster diligence, waarvoor eigenaardige paarden loopen, nl. van gekruist ras en in eigen onderhoud moetende voorzien. Zij allen wekken zekere indrukken, welke wij niet in hun onjuist heid mogen laten voortwoekeren. In den Heer LAMSTER, die m de Java-Bode van 5 Novem ber jl. in een gloedvol artikel zijn inzichten welke tevens die zijn van vele Bestuursambtenal en en van groote bevolkings groepen op en buiten Java heeft vertolkt, moeten we tevens zien den persoon, die van 1905-—1910 mede de kadastrale

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 30