131 erfenis heeft aanvaard voor wat betreft de landrmte-metingen, iemand, die overeenkomstig den wensch der Regeering en den opzet van den toenmaligen chef van den Topografischen dienst mede zijn beste krachten heeft gegeven om in een tijdsverloop van 10 jaren te geraken tot een landrente-aanslag voor geheel Java, waarop reeds lang tevergeefs was gewacht. Herinneren we ons, dat zulks eerst mogelijk werd, nadat de landrentemetingen waren overgegeven aan den Topografischen dienst, dan is het hier niet zoo zeer de plaats om opnieuw de onjuist gebleken bezwaren van .-iet toenmalige hoofd van den Kadastralen dienst te berde te brengen, doch wel om thans nog het juiste inzicht van den Heer ENTHOVEN en het ver trouwen dat de Regeering in hem stelde, te loven. De vermelding hiervan diene slechts ter waarschuwing aan ben, die wel bezwaren in het midden weten te brengen of de zaak door middel van een „commissie" op de lange baan kunnen schuiven, maar zelf nalatig blijven of machteloos zijn in het aangeven van een beteren weg. Tot deze laatsten behoort m.i. de Heer RAEVEN. Had hij in zijn inleiding minder uitgeweid over kadastrale stelsels in Frankrijk en Holland, welke hij toch zeker wel bekend mocht veronderstellen bij allen, die zich voor een kadaster interesseeren, doch had hij zijn collega's duidelijk voorgelegd, hoe in Indië het vraagstuk reeds lang de aandacht der Regeering had en hoe Zij na ampele beschouwing tot de slotsom kwam, dat aan de inrichting van een Inlandsch kadaster binnen afsienbaren tijd niet kan worden gedacht, dati zou zijn aanval op het hoofd van den Topografischen dienst (welke persoonlijk wordt door mijn naam in het geding te brengen) zeker minder stof hebben gegeven tot die soort waarschuwingen, als waartoe de kennisneming van het geschrift thans aanleiding geeft; mede zou hij een hooger ie waardeeren en vruchtbaar der arbeid hebben geleverd. Doch sterker, ik acht zijn geschrift te veroordeelen, omdat zijn aanval berust op een deel der notulen van een vergadering,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 31