Bijlage II. Java-Bode 5-11-1923. Artikel „Lamster". EEN INLANDSCH KADASTER. Eenvoud is het kenmerk van het ware. „Een millioenenkwestie" noemt de heer J. H. Raeven het eenvoudige vraagstuk door het hoofd van den Topog.rafi- schen dienst ter sprake gebracht met zijn voorstel tot indi- vidueele uitmeting der landrenteperceelen op Java. 1) En met deze qualificatie„Een millioenenkwestie" spreekt de heer Raeven meteen onbewust het vonnis uit over zijn geheel verdere pleidooi, om, aannemende dat het hier al practisch uitvoerbaar zoude zijn, een op Europeesche leest geschoeid inlandsch kadaster in te voeren, in stede van de door den Topografisch er dienst voorgestelde, zeer vereenvoudigde, maar toch alleszins voldoende, methode van individueele landrentemeting. Niet, dat de heer Raeven met ronde woorden het voor stel doet, hij vraagt heel voorzichtig slechts eene commissie van deskundigen (men leze in dit verband Mul- tatuli's „Specialiteiten" er eens op na), en deze commissie moet dan het eenvoudige vraagstuk moeilijk, diepzinnig en ingewikkeld maken, en wanneer het dan voldoende moeilijk, ingewikkeld en vertroebeld is en vellen perkament zijn vol geschreven, dan moet er weer een staf van ambtenaren komen, en vele gewichtig en dikdoende kadastrale bureaux moeten allerwegen verrijzen fwe hebben dat kadastrale spelletje op het eind der vorige eeuw ook al eens gehad), Zie de 2e en 3e afl. van den Sden jaarg. van het Tijdschrift v|h Kadaster in Nederlandsch-Indië.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 38