139 en die bureaux moeten worden losgelaten op een arme, weinig kapitaalkrachtige bevolking, om hunne bouwgronden volgens de pegels van eene armelijke kunst, die niet in staat is zich aan eenvoudige toestanden aan te passen, kadastraal op te nemen en te registreeren. Endan zijn we waar we wezen moeten, dan hebben we een „millioenenkwestie", welke volgens het systeem van den Topografischen dienst opgelost, nooit van zijn leven een millioenenkwestie zoude kunnen worden. Maar dat systeem deugt niet, gééft geen „rechtszekerheid", zegt de Heer Raeven, en daarom maar „millioenen". Het ligt niet op onzen weg om alle juridische gronden, waarop de heer Raeven zijn betoog baseert, stuk voor stuk te volgen, aangezien wij hierin geen enkel voordeel voor de practische oplossing van het vraagstuk zien. De eenvoudige vraag waarom het hier gaat, is deze: „Zijn de millioenen er, of zijn ze er niet?", en waar het algemeen bekend is, dat ze er niet zijn, ligt het antwoord nog al voor de hand, zouden wij zeggen, nl. dat overal waar de bevolking prijs stelt op eene individueele uitmeting en registreering volgens het vereenvoudigde en toch deugdelijke topografische systeem, men tot eene dergelijke meting overga. Waarom eene dergelijke methode aan een reeds lang ge voelde behoefte tegemoet komt, waarom deze methode voor het beoogde .doel alleszins voldoende is, en ook de eerste eeuw zeker alleszins voldoende zal blijven, is zoo duidelijk en behoorlijk gedocumenteerd uiteengezet in het Jaarboek van den Topografischen dienst over 1922 (blz. 35 t|m 52), dat we hieraan niets hebben toe te voegeil. In het kort volstaan wij dan ook met de opmerking, dat ieder, die ook maar een greintje begrip heeft van: le. de financieel e draagkracht van de Inlandsche bevolking. 2e. de steeds wandelende grenzen van de bevolkings-bouw- gronden (bandjir, aardschuivingen, het z.g. „tamping" der sawahranden, enz.).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 39