141 op Westerschen grondslag is echter nu eenmaal ongeschikt voor het opnemen en registreeren der bouwgronden van de weinig kapitaalkrachtige bevolking hier te lande; en het is juist de groote verdienste van den Topografischen dienst geweest (zoowel in 1906 als ook nu weer) dat hij zich aan het enge keurslijf van theoretische, streng kadastrale eischen wist te ontwringen, en daardoor, ja daardoor alleen eene zeer betrouwbare landrentekaarteering op Java mogelijk heeft gemaakt. Want voor zooveel tonnen als het kadaster millioenen noodig had, leverde de Topografische dienst een landrente kaarteering, waarvan de technische uitvoering zeer zeker niet voor die van den kadastralen behoeft onder te doen. 1) Ziet, we hebben hier nil eindelijk eens een bestuursmaat regel waarvan de bevolking zelve om verdere detailleering in de uitvoering vraagt. De bevolking heeft nu eene kleine twintig jaar lang de gelegenheid gehad om de vlotte wijze van werken van den landrente-topograaf waar te nemen, om te zien hoe ernstig en met welke regelmaat het meetwerk en de kaart door de verantwoordelijke chefs in het terrein worden gecontroleerd, hoe volkomen de meting de werkelijke oppervlakte weergeeft. En het is dan ook niet te verwonderen, Op blz. 42, 43 en 44 geeft de heer Raeven eenige beschouwingen ten beste over de te stellen „eischen van nauwkeurigheid aan de liggerbladen" en over „mooie kaartjes", die „misleidend" kunnen welrken op den oppervlakkigen beoor- deelaar en het maakt den indruk, dat de heer R. niet overtuigd is van de absolute betrouwbaarheid der landrente-liggers van den Topografischen dienst. Als deze twijfel werkelijk bij den' heer R. bestaat, dan zouden wij hem aanraden om met een stel copieën liggerbladen van kadaster en Topografischen dienst (b.v. van de Preanger, waar volgens den kadastralen dienst zelve het beste landrentewerk door hem indertijd geleverd werd), het terrein in te trekken en de nauwkeurigheid der bladen aan de werkelijkheid te toetsen. Wij zijn er van overtuigd, dat de hear R. dan volkomen genezen van zijn twijfel zal terugkeeren. J.L.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 41