145 en gemakkelijken omzet van onroerende goederen sterk gevoeld". „En zoo werd daar in die Nieuwe Wereld, zonder geschiedenis en zonder tradities, in die jonge opbloeiende maatschappij, waar geen tijd was voor diepzinnige bespie gelingen en philosophische theorieën, een stelsel geboren, dat niet alleen de zekerheid bood van het Duitsche Grond boekstelsel, maar daaraan paarde de vrijheid van contrac ten in het negatieve stelsel". „In dit stelsel, naar den uitvinder Robert Torrens het Torrensstelsel genoemd, hebben de registraties even als bij het Duitsche stelsel zeer beslist positieve beteekenis". Verder zegt de Heer L. dan moet er weer een staf van ambtenaren komen en dikdoende kadastrale bureau's enz.". Is het niet de Heer v.G. die zegt op bladz. 85Andere regent schappen komen daarvoor eerst in aanmerking, wanneer de personeelsaarituulling uitbreiding gedoogt, en op bladz. 84 maakt de Heer v. G. melding van het feit, dat naast landrente- hadaster-kantoren moeten staan. Wie, Heer LAMSTER, is ook hier weer de schuldige, de Heer VAN GENT of ik? Dat de Heer LAMSTER niet op mijne juridische beschou wingen ingaat is verklaarbaar, als men weer leest mijne inleiding (bladz. 38). Ik zou door kunnen gaan doch meen te kunnen volstaan met nog even op „Toch een millioenenkwestie" de aandacht te moeten vestigen. Wanneer we weten, dat er op 't oogenblik, op Java en Madoera ruim 4 millioen landrente-plichtige-grondbezitters zijn, en volgens ruwe taxatie ongeveer 20 millioen belasting objecten, dan zouden de meetbewijzen, aangenomen dat van alle belasting-objecten een meetbewijs gevraagd werd, alleen aan zegels, door Kromo te betalen, 30 millioen heele guldens kosten. Zooals Dixi in het Soer. Hbld. terecht opmerkt, dekken deze zegelgelden niet de kosten, doch ik zou aan de hand van de geschiedenis waarnaar de Heer L. mij r

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 45