150 dienzelfden grondslag? Een kind moet de onmogelijkheid daarvan inzien, en pure dwaasheid is het, wanneer men dan bovendien tot overmaat van ramp nog beduidend hoogere financieele lasten eischt voor eene kadastrale regeling zooals de heer R. die bepleit. Daar zijn alle werkelijk deskundigen het roerend over eens, dat aan eene dergelijke regeling voor Java en Madoera in de verste verte niet te denken valt. En of de heer R. nu al een positief of een negatief stelsel wenschelijk acht, zoolang wij moeten zeggenyes, we have no banana's om al dat moois te betalen, is alle gepraat er over gescherm in de lucht 1). Wat geeft het b.v. of men al het systeem van de Javasche desabesturen afbreekt, zeggende dat de Rotterdamsche gemeenteraad veel betere waarborgen voor goed gemeente bestuur geeft? In dit verband betreuren wij het dan ook, dat de heer R. met geen woord melding maakt van den in het Jaarboek van den Topogafischen dienst Ao. 1922 op blz. 43 voorkomende ge dacht engang, die tot het voorstel van registratie van het Inlandsche grondbezit geleid heeft. „De bevolking in Indië mist nog voor tientallen van jaren de draagkracht voor kostbare Europeesche beheersmiddelen, doch zij behoeft die middelen voor haar maat schap pelij ken stand gelukkig evenmin. De kadastrale nauwkeurigheid in Europa beoogd is in Indië voor de bouwvelden der bev olking niet urgent. Men vergete niet, dat daar het grondbezit in vergelijking met dat in Indië reusachtig groot grondbezit is dat daar de grenzen van dat bezit onveranderlijk zijn voor Hierin brengt natuurlijk niet de minste verandering de omstandigheid, dat hier en daair bij wijze van groote uitzondering (Medan Lingga) de toepassing van een positief stelsel wel mogelijk is. We zullen er maar verder niet op ingaan, dat niettegenstaande het deugdelijke systeem de technische uitvoering toch niet weet te voorkomen, dat bij kaarteering van aan elkaar grenzende perceelen soms strooken van tientallen meters over elkaar vallen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 50