151 eeuwen, teiwijl de meeste sawah's en tuinen in Indië elk jaar enkele duimen opschuiven en grooter worden, enkel door bewerking en weersinvloeden, om van de grondverschuiving, vallei-aanvulling, enz. niet te spreken, d.i. voortdurend te veranderen. Voor een Indisch uit zijn aard veranderlijk kadaster mogen daarbij aan de rationeel daarbij passende nauw keurigheid ruimer grenzen worden gesteld. x) De door den heer R. gebruikte qualificatie van „kadaster bamboe", waarmede hij meent den ernstig bestudeerden en goed voorbereiden opzet van de door den Topografischen dienst voorgestelde organisatie te mogen betitelen (de heer R. schijnt specialiteit te zijn in het kiezen van beminnelijke adjectieven), is dan ooic een in een ernstige beschouwing ontoelaatbare, schampere schimpscheut, welke door niets gerechtvaardigd is. In tegenstelling met deze beoordeeling, en met de enkele door den heer R, gepubliceerde vriendelijke bedankbriefjes voor ontvangen overdrukjes, stellen wij dan ook meer vertrouwen in de waa-'deerende woorden van een Mr. Idem a in het Tijd- schr. voor het Recht", die de frissche beschouwingen van den kapitein 'Kuiper", (een der bewerkers van het voorstel) als „haute nouveauté" op dit gebied vaar waarde weet te schatten, in het aandeel in dezen voorarbeid van manner- als Polder man, v. d. Tas, Verweij Mejan, Meijer Ranneft, e.a. met jaren lange, degelijke ervaring in de Indische praktijk, en in de instemming van een Mr. Holleman. Trouwens reeds nu gedurende de proeven wijst de praktijk uit, dat het vertrouwen van de regeering, gesteld in de ernstige voorbereiding van het vraagstuk, door mannen met rijpe practische ervaring op technisch, juridisch en administratief gebied niet beschaamd wordt. Teekenend is de weinige medewerking welke aanvankelijk in Kendal van de zijde der bevolking werd ondervonden, vooral door toedoen van een zeker drijven in S. I. kringen, totdat D. Tollenaar. Landrentemetingen. Tijdschrift voor het Binnenl. Bestr. „XV. 98". 4

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 51