152 de resultaten bekend werden, en bleek hoe deze eenvoudige registratie in tal van opzichten (grondverhuur voor de suiker, onderpanden voor beleening bij hulpbanken, grondtransacties, e. d.), aan eene lang gevoelde behoefte bleek tegemoet te komen en diezelfde S. I. welke aanvankelijk zeer sceptisch tegenover de nieuwe regeling stond, na nadere kennismaking met de practischp voordeelen in het dagelijksch leven met kracht medewerkte om de bevolking te overtuigen van de voordeelen van dit „kadaster-bamboe". De tastbare onjuistheid in l\ct geschrift van den heer R. waar hij door te schrijven over zaken waarvan hij zich niet voldoende op de hoogte heeft gesteld, den heer v. Gent geheel ten onrechte verwijt zich op te werpen als technisch, juridisch en administratief adviseur bij het in het leven roepen van een inlandsch kadaster, werd door den heer v. G. z< lf reeds vol komen afdoend weerlegd in zijn vlugschrift van 14 November jl. Ook de 30 millioen-berekening, gebaseerd op een absoluut verkeerde basis, kan door gebruik te maken van de juiste grondslagen teruggebracht worden tot nog niet het een tiende gedeelte van dit bedrag. x) Tijd en lust ontbreken ons om voor den heer R. uit te rekenen hoe wij aan dit cij fer komen, dat hij door een enkel telefoontje even goed als wij kan krijgen. 2) Ten slotte nog de door den heer R. eenige malen herhaalde opmerking dat een topograaf nu eenmaal geew kadasterman kan zijn. Wij willen gaarne aannemen dat wij in de kadastrale finesses niet zoo doorkneed zijn als de heer R., dat spreekt x) N.I. 2 millioen over eene periode van ongeveer tien jaar verdeeld. 2) Hetzelfde geldt voor de op niets gebaseerde, uit de lucht gegrepen bewering van des heeren Raeven's geestverwant Dixi, dat de zegelgelden de kosten niet zouden dekken en voor het meer dan krankzinnige cijfer van millioen mutaties, dat de heer R. in dit verband noemt. Het overgroote deel van deze mutaties heeft betrekking op gronden, die voorloopig in geen tientallen van jaren voor individueele uitmeting in aanmerking komen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 52