106 oplossing te brengen; juist met die voorbeelden voor oogen en toegepast op analoge toestanden hier in Indië. kwam ik tot mijn eerste advies aangegeven in: „De eerste taak der Regee ring". En dan vraag ik weer of het niet een weinig onredelijk is van den Heer v. G., dat ik de toestanden in Frankrijk en Nederland als bekend moest veronderstellen en daarvoor in de plaats had moeten geven eene beschrijving van de toestanden hier in Indië; juist alsof de toestanden hier niet reeds lang aan allen, die daarbij betrokken zijn (Bestuur, Volkiraad, Ambte naren) volkomen bekend zijn. Schrijver is niet zoo Commissie-schuw, als de Heer v. G. zich leert kennen; met het voorbeeld van Frankrijk voor oogen behoeft van „op de lange baan schuiven" volstrekt geen sprake te zijn. Schreef ik niet, (bladz. 40) „deze Commissie is geen kapstok geweest, doch is zeer voortvarend te werk gegaan". In Nederland daarentegen is het rapport der Commissie niet zoo vlug verschenen en opdat men mij zulks niet als antecedent aanhale, zal ik ook dadelijk de hoofdoorzaak, om van de kleine nevenoorzaken maar niet te reppen, mecedeelen. Het lang uitblijven van het rapport was toë te schrijven aan den grooten omvang der opdracht, die herzieningen inhield van alle Registratie-wetten met hare vele moeilijke vraagstukken en waarvan het Kadaster slechts een betrekkelijk klein onderdeel uitmaakte. Het bespreken van enkele kadastrale stelsels hetgeen jammer genoeg slechts beknopt kon geschieden, omdat ik slechts over eene beperkte ruimte de beschikking heb in dit tijdschrift, was weer noodzakelijk „om zekere begrippen en indrukken niet in hun onjuistheid te laten voortwoekeren". Die verhandeling was dan ook slechts te beschouwen als eene beknopte critiek op het ontwikkelingsbeeld der Registratie van het Inlandsch grond bezit, ons door den Heer v. G. geschilderd en waarmede juridisch terrein betreden werd, zooals hij het zelf uitdrukt in zijne beschouwingen bladz. 76.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 6