10 Gouvernement er niet mede gebaat zouden zijn, dat kadaster en hypotheken vereenigd worden, evenals in Nederland het geval is. Verder dient eens overwogen te worden of aan de bewaring en verzorging der waardevolle gerechtelijke akten, wel de noodige zorg besteed wordt, gezien de groote belangen, die in die stukken vastgelegd zijn. De hier aangegeven staat geeft duidelijk aan, dat in Gewesten met groote hoofdplaatsen en tevens in die Gewes ten, welke uit een cultureel oogpunt sterk vooruitgaan, meer gebruik gemaakt wordt van het grondcrediet, dan in de andere Gewesten. Voor het Hoofd van den Kadastralen dienst ligt hierin tevens eene aansporing, die Gewesten beter met technisch personeel te bezetten, opdat in het belang van het grond crediet diligent gewerkt kan worden, zoodat de bezwaren aan de overschrijving van perceelen bij splitsing, onwille- keuring verbonden aan het'stelsel van overschrijving Stbl. 1834 No. 27, zooveel mogelijk kunnen ondervangen worden. Het is de vraag of hieraan altijd wel voldoende aandacht geschonken is, waardoor klachten over het stroeve werken bij het Kadaster, aan elk stelsel met positieve tendenzen min of meer eigen, niet konden uitblijven. Gaan we thans over tot eene vergelijkende besohouwing tusschen de vestiging hier en de inschrijving in Nederland. Het hypotheekrecht in Nederland is behandeld in den XX Titel van het Tweede Boek artikel 1208 tot en met 1268 van het Burgerlijk Wetboek, welke wetsartikelen bijna geheel, zoo niet woordelijk, zijn overgenomen in het Indische B. W. (artikel 1162 tot en met 1232 XXI Titel). Aangezien dus het wezen van hypotheek in Indië hetzelfde is als in Neder land, kan gemakshalve verwezen worden naar de artikelen van het Indisch B. W. en dadelijk op de verschilpunten de aandacht gevestigd worden, welke vooral bestaan in de wijze van vestiging en de openbaarmaking.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 10