11 Volgens artikel 1162 B. W. is onderzetting of hypotheek een zakelijk recht op onroerende goederen, strekkende om daaraan de voldoening eener verbintenis te verhalen. Zooals hiervóór aangestipt, geschiedt het verleenen van hypotheek in Nederland als in het Indisch B. W., is aange haald in artikel 1171, dat zegt: „Hypotheek kan alleen bij authentieke akte worden verleend enz". Ook de volmacht tot het verleenen van hypotheek moet bij authentieke akte worden verleden. Verder zegt artikel 1172: „De verkoop, cessie of toedeeling eener hypothecaire schuld kunnen bij authentieke akte geschieden". Hieruit volgt, dat men in Nederland voor het vestigen eener hypotheek de hulp van een notaris noodig heeft. Wil in Nederland de hypotheek kracht hebben ten aan zien van derden, dan is het noodzakelijk dat de inschrijving der hypothecaire verbanden (zijnde borderellen, extracten uit de door den notaris opgemaakte hypotheek-akte) geschiedt in de daartoe bestemde openbare registers, welke berusten bij de bewaarders van hypotheken (art. 1179). Hoe deze inschrijving geschiedt,'geeft art. 1186 aan. Voor roya dezer inschrijvingen is in Nederland weer een authentieke akte noodig. Gaan wij thans na, hoe in Indië het vestigen van hypothe ken geschiedt, dan zullen wij spoedig bemerken, dat ingevolge art. 24 der bepalingen omtrent de invoering van en den overgang tot de nieuwe wetgeving, de artikelen van het Indisch B. W. betrekkelijk de wijze van vestiging en ophef fing van hypothecaire verbanden en van doorhaling van hypothecaire inschrijvingen, buiten werking zijn gebleven en dat tot heden nog altijd van toepassing is de ordonnantie op de overschrijving van den eigendom en het inschrijven van hypotheken op dezelve, (Staatsblad 1834 No. 27) en de artikelen 31 t.m. 39 der voornoemde overgangsbepalingen. Wij zien dan, dat openbaarmaking geschiedt door de opma king eener gerechtelijke akte, als is omschreven bij de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 11