12 ordonnantie op de in- en overschrijving art. 26, opgemaakt door den rechter-commissaris en dat de vestiging van hypotheek eveneens door die akte plaats heeft. Wij zien dus ieder burger zonder de nulp van een notaris zijn zaken zelf behandelen, door zich in verbinding te stellen met den Rechter-Commissaris. Maakt in Nederland de notaris de hypotheekakte op, hier in Indië kan de notaris niet meer doen, dan het opmaken van een obligatie van schuldbekentenis met volmacht tot het vestigen van hypotheek waarvan de gerechtelijke akte voor den rechter commissaris moet verleden worden De geldschieter kan zich daarbij hier in Indië ook bij onderhandsche akte doen verte genwoordigen, de verpander echter moet in eigen persoon voor den rechter-commissaris verschijnen bij het maken der gerechtelijke akte of bij authentieke akte volmacht \erleenen. Hiermede meen ik in grove trekken aangegeven te hebben de verschilpunten welke bestaan in de wijze van vestiging, open baarmaking en roya van hypotheken in Indië en in Nederland. Opdat een hypotheek werkelijk aan haar doel zal beantwoor den, is het noodzakelijk, dat in zoodanige gere htelijke akte verschillende beperkende bepalingen en voorwaarden opgeno men worden, waartoe het gewenscht is in dat opzicht deskundig advies in te winnen en het voor een leek niet geraden is, de deur van den notaris of jurist voorbij te gaan. Wil hypotheek tot haar recht komen dan zijn verder nog overwegend en misschien urgenter dan ooit de motieven, die door verschillende Chefs van Handelshuizen en Credietinstel- lingen zijn aangevoerd in een request van 14 Januari 1878 gericht aan den Gouverneur-Generaal tot handhaving der Overschrijvingsordonnantie van Stbl. 1834 No. 27, toen de Gouverneur-Generaal bijzon. Besluit dd. 17 Apr;1 1877 No. 20 gemachtigd werd tot het intrekken der artikelen 24 tot en met 39 der wet op de overgangsbepalingen tot de nieuwe wet geving en de wijze van oversenrijving door het Burgerlijk Wetboek aangegeven van toepassing te verklaren.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 12