13 Gelukkig is Indië toen voor de ramp gespaarj gebleven en is het grondcrediet toen niet in het gedrang gekomen. Laten we hopen Hat het stelselloos stelsel van Gent hier thans evenmin ingang vinde Hypotheek vertoont veel overeenkomst met het pandrecht. Pandrecht kan alleen verleend worden op roerende goederen, hypotheek kan alleen verleend worden op onroerende. Het meest markante verschil is echter, dat bij hypotheek het pand en zelfs de titels v&n eigendom van het pand in het bezit van den eigenaar kunnen blijven, terwijl bij het pandrecht het voorwerp, dat verpand wordt, in het bezit van den geldschieter moet komen De groote overeenkomst bestaat hierin, dat de schuldeischer zoowel bij de hypotheek als bij het pandrecht zich het pand niet mag toeëigenen, wanneer de schuldenaar zijne verplichtingen niet nakomt. Alle bedingen dienaangaande zijn nietig en de panden zullen in dat geval publiek moeten verkocht worden. Heeft men met zakelijke rechten te maken en is het uitge sloten dat hypotheek kan gevestigd worden, dan neemt men soms zijn toevlucht tot verkoop met recht van wederinkoop, ten einde zich het noodige crediet te verschaffen. Bij de grantrechten ter Oostkust van Sumatra was dit het eenige middel voor den geldschieter om de grootst mogelijke zekerheid te verkrijgen. Voor den geldopnemer zijn hieraan echter groote nadeelen verbonden, omdat de geldschieter na expiratie van den ter mijn, waarvoor het recht van wederinkoop geldig is (welke termijn niet langer gesteld mag worden dan 5 jaar), het recht heeft, wanneer de schuldenaar zijn verplichtingen niet kan nakomen, zich het pand toe te eigenen of anders gezegd in dat geval vervalt het recht van wederinkoop. Waar als regel de verstrekte gelden veel minder bedragen, dan de waarde van het pand, volgt hieruit een benadeeling van den schulde-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 13