14 naar. Veel perceelen zijn op die manier reeds in handen van den woekeraar overgegaan. Op dezelfde manier zou men zich, indien voornoemde be zwaren niet bestonden, crediet op eigendom, opstal en erfpacht kunnen verschaffen. Voor de twee eerstgenoemde rechten vor men de hooge overschrijvingskosten (5 pCt) bij verkoop een bezwaar en daarom vindt dit ook minder toepassing. Alleen wanneer hypotheek niet voldoende zekerheid aan den geld schieter verschaft, wordt dit middel ter hand genomen, doch ook dan nog geeft men de voorKeur aan het brengen der per ceelen in een nieuwe Vennootschap, waardoor de perceelen weer credietwaardig worden. Ligt het in het karakter der Vreemde Oosterlingen, om hun gelden te beleggen in onroerende goederen en niet ïn effecten, ten einde zich dan daarmede crediet te verschaffen, ook zaken-menschen met andere mentaliteit zijn dikwijls ge dwongen een gedeelte van him kapitaal, vast te leggen in onroerend goed door het koopen van een huis of het oprichten van een fabriek, hoewel ze hun bedrijfskapitaal feitelijk niet missen kunnen en zij zullen dan gebruik moeten maken van het gron<flcrediet, om zich de noodige liquide middelen te verschaffen, waartoe zij een vaste hypotheek op die bezit tingen kunnen vestigen. Komt het echter voor dat niet doorloopend over die gelden beschikt behoeft te worden en dat het slechts nu en dan gewenscht is over meer kapitaal te beschikken, dan doet men beter het noodige crediet bij de een of andere bankinstelling te verkrijgen en daarvoor een crediethypotheek aan te gaan. Waar als regel mag aange nomen worden, dat de bankinterest hooger is, dan de vaste hypotheekinterest, zal hiermede rekening dienen gehouden te worden. De wet kent het woord crediet-hypotheek niet. Of men te maken heeft met een crediet-hypotheek of met een gewone vaste hypotheek kan men slechts uit de hypotheek akte te weten komen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 14