15 Voor het verleenen van vaste hypotheken, waarbij gelden voor een bepaald aantal jaren verstrekt worden, met of zonder periodieke aflossing, is men overgegaan tot het oprichten van hypotheekbanken, die echter hier in Indië nog niet tot grooten bloei zijn gekomen. Een hypotheekbank is een instelling, waar vraag en aanbod van kapitaal elkaar ontmoeten. Zij verstrekt gelden onder hypothecair verband en gaat schuldverbintenissen aan, waarvoor zij schuldbrieven uitgeeft, die den naam van pand brieven dragen. De uitgifte van pandbrieven mag geschieden tot een bedrag van 10 maal het maatschappelijk geplaatst kapitaal, ook al is op de aandeelen van dit maatschappelijk kapitaal 10 pCt. gestort, zooals meestal plaats heeft bij hypotheekbanken, brandassuranrie- en levensverzekerings maatschappijen. Deze pandbrieven zijn gedekt door het maatschappelijk kapitaal en de hypothecaire vorderingen en als zoodanig door het hypothecair onderpand (dezer vorde ringen) Voor de pandbriefhouders is het van belang te weten, hoe groot het maatschappelijk kapitaal is, hoeveel aandeelen ge plaatst zijn, hoeveel op deze aandeelen is gestort, wie bezitter dezer aandeelen is, hoeveel de overwaarde is der diverse onderpanden boven de onder hypothecair verband verstrekte gelden. Voor de hypotheeknemers is vooral van gewicht onder welke voorwaarden de gelden worden verstrekt, hoe hoog het rentetype is en ook de soliditeit der bank kan hun niet onverschillig zijn. De winst eener hypotheekbank bestaat in het verschil in rente, welke de bank moet betalen op de pandbrieven en den interest dien zij ontvangt van de hypotheeknemers, vermin derd met de administratiekosten. In Holland wordt veel winst gemaakt door het tijdelijk op korten termijn verstrekken van bouwcredieten aan de speculatieve bouwers, waarvoor, een hoogere interest in rekening wordt gebracht. De op het pand gevestigde crediethypotheek wordt na voltooiing

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 15