16 omgezet in een vaste hypotheek met lager rente-type. Ook ontijdige aflossingen bij verkoop enz. leveren voor,de hypo theekbanken niet te versmaden voordeden op. Ik meen met deze korte uiteenzetting te künnen volstaan, om zich eenig begrip van het wezen der hypotheekbanken te kunnen vormen, daarbij buiten beschouwing latende, de verschillende systemen, die door verschillende banken in Nederland gevolgd worden. Uit het voorgaande zal het wel duidelijk zijn, dat een hypotheekbank zonder pandbrieven een ondenkbaar iets is en in Indië, wegens de exploitatiekos ten, geen voldoende winsten zou afwerpen. Hypotheekbanken zullen des te winstgevender kunnen werken, naarmate het maatschappelijk kapitaal klein en het aantal uitgegeven pand brieven groot is. Wanneer een hypotheekbank goed beheerd wordt dan zijn de pandbrieven een goede geldbelegging en het bedrijf kan onder deskundige leiding zeer winstgevend worden en een zegen zijn voor de volkshuisvesting. De oprichting van gemeentelijke hypotheekbanken is tot heden^ een groot fiasco geweestde oprichting eener hypo theekbank werkende over geheel Indië, waarbij de gemeenten zich garant zouden stellen voor de in haar ressort geplaatste gelden, is evenmin geslaagd en de particuliere hypotheek banken hebben een kwijnend bestaan uit gebrek aan exploitatiekapitaal. Bij de oplossing van het woningvraag stuk hier in Indië, opgedragen aan den hoofdingenieur De Mooy van G. B., zal, nu wij langzamerhand terugkeeren tot normale toestanden, het grondcrediet en de grondpolitiek een der voornaamste factoren gaan uitmaken. Het is een chronisch verschijnsel, dat tekort aan beschik bare gelden ter voorziening in de volkshuisvesting en toch zou door onderlinge samenwerking der banken op dit gebied iets grootsch te scheppen zijn. Het is mij niet bekend of getracht is een hypotheekbank op te richten door een con sortium der banken onderling, de eenige manier waarop kans van slagen is hier in Indië, aldus schreef ik 1211923.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 16