18 credietinstellingen die door een minder deskund'g beheer en gebrek aan economisch inzicht (vergis ik mij niet dan waren gepensionneerde officieren met leidende functies belast), in financieele moeilijkheden geraakten, werden toen gesteund door het oprichten der „Javasche Hypotheekbank" om de inzinking tot bepaalde afmetingen te beperken. Moge deze hypotheekbank uitgroeien tot een groot lichaam over geheel Indië tot heil van Land en Volk. Ik heb dienaangaande te meer verwachting, omdat de Bankinstel lingen ook wel tot de ontdekking zullen zijn gekomen, dat crediet-hypotheken steeds crediet-hypotheken moeten blijven en niet den vorm mogen aannemen van vaste hypotheken, hetgeen bij sommige bankinstellingen tot schade van hun bedrijf heeft plaats gehad. Het is niet noodig hierbij tot nadere aanduiding over te gaan, omdat ik slechts een stelsel en de gevolgen daaraan verbonden heb willen schetsen. Ik wil mij niet wagen aan het taxeeren van „krankzinnige cijfers", wil zelfs niet bij benadering gissen voor hoeveel honder den millioenen als vaste en crediethypotheek hier op Java zijn gevestigd, doch laat dit gaarne over aan beter gedocu- menteerden bijv. „specialiteiten" in het aanvaarden van „kadastrale erfenissen". De weg is ook hier voldoende aan gegeven en gebaand. Voor mij was slechts noodig het groote economisch belang van het grondcrediet aan te tooneri en zijne gestadige ontwik keling, die nooit die vlucht zou genomen hebben, indien niet tot basis een bijna positief kadaster ter beschikking was geweest. Is het nu nog noodig en mogelijk al de voordeelen daaruit voortgesproten op te sommen? Laat ons liever nagaan hoe het in de Inlandsche Maatschappij op crediet- gebied gesteld is. In het Welvaartsverslag 19041905 bladz. 123 (Hassel-» man) lezen wij

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 18