20 gespaarde is een bewijs van economische welvaart en daar voor is de Javaan bijna altijd verplicht te leenen. Wil de Javaan op een intensiever en extensiever cultivee ring van den bodem kunnen aansturen, opdat de opbrengst verband houde met de bevolkingstoename, dan ook dient hij gebruik te kunnen maken van het grondcrediet, hetgeen dan geen teeken van achteruitgang of armoede is, doch een bewijs van toenemende rijkdom en welvaart. De Regeering heeft dit terdege ingezien en heeft de moge lijkheid geschapen middels Koninklijk Besluit van 6 Juli 1908 No. 50 (Stbl. 542) tot vestiging van een „zakelijk recht", „het credietverband". De strekking van dit Stbl. laten we hier volgen (Uitgave Landsdrukkerij 1910) 4 „Bekend zijn het onderscheid tusschen de termen „persoon lijke- en zakelijke zekerheidsstelling" en daairmede samen hangende de,' met een germanisme, aangeduide begrippen van persoonlijk crediet en zakelijk crediet, welke onderschei denlijk worden gebezigd al naar gelang iemand crediet geniet uit kracht van zijne persoonlijke eigenschappen, n.l. werkkracht, het bezit van inkomsten gepaard met vertrouw baarheid, dan wel indien de schuldenaar goedeiren heeft aangewezen, waarop de crediteur diens vordering zal kunnen verhalen, indien de eerstbedoelde zijn verplichting tot betaling niet behoorlijk nakomt. Het is boven twijfel verheven, dat het individu, hetwelk persoonlijk crediet heeft, als lid der maatschappij hooger staat, van meer beteekenis is, dan de persoon, die geen' andere zekerheid kan aanbieden, dan een of meer waardevol goed. Persoonlijke credietwaardigheid stempelt den mensch tot een arbeidzaam, nuttig lid der maatschappij en om die reden ligt het ongetwijfeld op den weg van de Volksbanken en van particuliere geldschieters, wien het welzijn der leeners niet onverschillig is, aan het bezit van die eigenschap volle waarde te hechten, die te versterken en zoo mogelijk bij te brengen. Een zeer doeltreffend middel daartoe is het uitgeven van leeningen aan kleine groepen van personen, die elkander kennen, elkanders geburen zijn en hetzelfde beroep uitoefenenk

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 20