23 Voorzeker zal de voortschrijdende ontwikkeling ook niet nalaten in genoemd opzicht heilzaam te werken; allereerst echter warde de Inlander, vooral de landbouwer, in staat gesteld, zijn deerlijk verstoord budget in orde te brengen, zijn bestaansmiddelen in te lossen en worde hij buiten de noodzaak gebracht om die opnieuw te verpanden. Nader beschouwd behoeven de Volksbanken desverlangd een middel om hare vorderingen zakelijk te verzekeren omdat, ook al willen zij zulks, aan haar, als Europeesche rechtsper sonen, de bevoegdheid is ontzegd om pandovereenkomsten als hooger omschreven, en welke alle neerkomen op het gebruiken van des Inlanders onroerend goed, te sluiten. De geldschieter, die, gedreven door een gevoel van huma niteit, alleen het belang van den debiteur voor oogen heeft, miste derhalve tot dusver de beschikking over een rechtsmid del, hetwelk hem in staat stelt om met meer kans op goeden uitslag den strijd tegen den op eigen belang uit zijnden mededinger te aanvaarden en uit te vechten. Bedoeld middel is het openen van de mogelijkheid om onroerende zaken, welke worden bezeten naar Inlandsch recht, op wettelijke wijze voor schuld te kunnen verbinden bij wijze van hypotheek, zoodanig, dat de schuldenaar de inkomsten van de verbonden goederen kan blijven genieten en niettemin de schuldeischer (Inlander of niet-lnlander) is gevrijwaard tegen schade, als een gevolg van verminderde of verloren credietwaardigheid van den debiteur. Bedoelde wettelijke regeling is getroffen bij het Koninklijk Besluit van 6 Juli 1908 (Stbl. No. 542) houdende regeling van het „Credietverband". Ten einde misverstand te voorkomen, wordt hier uitdruk kelijk verklaard, dat die regeling de bevoegdheid van den Inlander om desverkiezende zijn grond en andere bezittingen, voorzoover niet reeds met credietverband bezwaard op Inlandsche wijze aan, een anderen Inlander te verpanden, laat voortbestaan, (ten onrechte is dit wel eens anders begrepen); het schenkt hem echter desverkiezende de gelegenheid om den credieteur een anderen vorm van zekerheidstelling aan te bieden, welke voor deze voldoende, voor gene aangenamer en voordeeliger is. Heeft de wetgever aldus den Inlander credietbevoegder gemaakt dan voorheen en hem de gelegenheid geopend om gemakkelijker en bovenal goedkooper te leenen, geenszins mag

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 23