24 Uit een staat, hierachter opgenomen, en samengesteld uit de jaarverslagen der Landelijke Inkomsten, krijgt men een begrip van de verhouding die er bestaat van het aantal bezitters tot het aantal gevestigde credietverbanden en tevens geeft deze staat ons een duidelijk beeld, in welk stadium de Registratie van het 'Inlandsch Grondbezit door de Landelijke Inkomsten aan de Landrentekantoren verkeert en hoe voortvarend daar gewerkt is. worden voorbijgezien, dat die bevoegdheid tot een ramp voor hemzelf zal worden, indien ook zijn oredietwaardigheid niet in dezelfde mate toeneemt, d.w.z. dat hij den Inlander tegenover een gemakkelijker toegang tot de geldmarkt behooren te staan een verhoogd vooirtbrengingsvermogen en de wil om zijn schulden te blijven betalen uit zijne verdiensten en andere inkomsten. De tot zekerheid te stellen zaak mag nimmer worden beschouwd als het middel om de schuld te betalen, noch door den geldschieter nóch door den geldnemer; de beteekenis van de zekerheidstelling worde niet hooger ge steld dan als laatste middel om den geldschieter vocxr ver lies te behoeden. De bestuurders van Volksbanken en alle credietgevers, wien zulks aangaat, behoeden er zich voor, zich verlatende op de soliditeit van het zakelijk onderpand, het welbegrepen belang van den credietnemer uit het oog te verliezen. In elk geval worde in de eerste plaats steeds de vraag gesteld, of de aanvrager döor het toestaan der leening zal worden gebaat en bovenal, of hij in staat zal 2ijn, het geleende terug te betalen uit zijne inkomsten. Wijders make men van het nieuwe rechtsmiddel een niet te veelvuldig gebruik en beperke het tot leeningen van een zeker minimum bedrag of wel tot leenigen aangegaan op een langen termijn, zoo mede töt leeners, die buiten staat zijn persoonlijke borgtocht aan te bieden. Het is door den wetgever dan ook raadzaam geacht eene schifting töe te laten tusschen credieteuren, voor wie voor hands het Credietverband wel of niet toegankelijk zal zijn, eene bevoegdheid, welke in zich sluit de macht om aan een credietgever, die het hem verleende voorrecht misbruikt, dit te ontnemen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 24