25 Wij zier dan, dat slechts een zeer matig gebruik van dat zakelijk recht gemaakt wordt en toch zal men bij eene verdere ontwikkeling van het Volkscredietwezen meer tot het crediet- verband zijne toevlucht moeten nemen, willen we niet dezelfde geschiedenis krijgen, die zich in Holland met de Hanzebanken en Middenstandsbanken heeft afgespeeld. Iedere verdere ont wikkeling van het credietwezen zal gepaard moe en gaan met een toenemend vertrouwen, dat het publiek moet stellen in de soliditeit der Afdeelingsbanken en om dat vertrouwen te behouden dienen deze instellingen den veiligen weg te bewan delen door een toenemend gebruik te maken van het crediet- verband. In bijlage IX van meer aangehaald verslag van het Volks credietwezen loopende over September 1923, waarnaar verwezen wordt voor verdere bijzonderheden over bet Inlandsch credietwezen, vinden we aangegeven, dat tot dien datum een bedrag van ruim 7j^ millioen gulden onder eredietverband verstrekt is. Er is slechts een gebrek, de instelling mist de soliede basis waarop het hypotheekwezen steunt en d.i, een goed georgani seerd kadaster. Het stelselloos stelsel kan hier onmogelijk redding brengen, omdat het omtrent eigenaar, rechten en grenzen geen zekerheid biedt, want ook hier in Indië zal men, bij voortzetting der proeven binnen niet te langen tijd de woorden van LEON WALRAS (Bibliothèque Universelle, en Revue Suisse 1873 Nov.-Dec.) over het Fransche Kadaster geuit, kunnen herhalen: „Dit is het eigenaardige karakter van dit Kadaster, waarvan de geschiedenis eene schitterende bevestiging is van de voor spelling der theorie door de ondervinding. Het verval der instelling heeft een aanvang genomen op dén dag van hare geboorte En waar de economische ontwikkeling langzaam maar zeker gaat in eene richting, die vraagt om een positief Kadaster, zullen we daarentegen zitten opgescheept met een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 25