27 Welke van de hier aangehaalde eigenschappen heeft de opzet van den Top. dienst? Juridisch, naar mijne meening geen enkele, geen begin van bewijs, zelfs geen aanwijzing. Verder treffen we eene serie gr.ondkwesties aan, die we onvermeld mogen laten, omdat ieder dit aantal met eenige honderdtallen uit de practijk zou kunnen vermeerderen. Van de in dit artikel opgesomde grondperkara's zal zeker 99% door den opzet van den Top. dienst nóch voorkomen, nóch opgelost worden. „In 1913 gaf de directeur B. B. zijn inspecteur van de „landelijke inkomsten, opdracht te overwegen, of een betrouw bare grondboekhouding voor den Inlander niet zoude zijn „voor te bereiden, door het opbouwen van een zoodanig „kadaster dat daaraan geen voorafgaande uitgifte van „schriftelijke titels ten grondslag zou liggen". „Zoo was gelukkig ons acute vraagstuk uit de hooge „sferen van legislatieve onmacht terug op den beganen „grond". Het is te hopen, dat die juristen de hun met recht toeko mende plaats zullen behouden bij de bestudeering en de instelling van het Inlandsch Kadaster. De besten (zie Eerste taak der Regeering) zijn niet te goed voor de oplossing van „dat eenvoudige vraagstuk" en om „die armelijke kunst" tot haar recht te laten komen. „Ieder Kadaster draait om twee scharnieren: „de vastlegging van het object (het speciahteitsbeginsel) „de vastlegging van het subject" „Had men tot nu toe alle moeite gedaan op het laatste „vraagstuk en met eenig succes hier wordt en m.i. „terecht de registratie van het object tot primairen eisch „verheven" en verder Kapitein Kuiper: „wij gaan meten niet „één enkel grondstuk, maar alle grondstukken binnen één „perceel (landrente-perceel R.). Dit geeft dubbel voordeel:

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 29