30 begonnen. Ter conferentie maakte een der residenten bezwaar. „Wil men in het belang van de rechtszekerheid van de In- „landsche bevolking ten aanzien van haren grond werkzaam „zijn, dan moet de eerste stap m i. niet worden gezet in de „richting van opmeting der grondstukken, maar in de richting „van het geven van bijstand bij en het geven van openbaarheid „aan de grondtransacties. De grondkwesties toch gaan niet „om de plaats van ligging der gronden. Een ieder weet waar „de grond van een bepaald persoon is gelegen en zulks kan „dus altijd door getuigen worden gestaafd. Ook over de juiste „grenzen komen betrekkelijk weinig geschillen voor. Maar wel „gaat het om de vraag wie de werkelijke bezitter van den grond „is, over den werkelijken aard van langen tijd geleden gesloten „grondtransacties, over accaparatie van gronden ten nadeele „van minderjarigen of weduwen, over het feit dat in onder- „handsche acten dikwijls geheel andere voorwaarden en be dingen zijn opgenomen dan de personen, die him grond hebben „verkocht of verhuurd, meenen (b.v. onherroepelijke verkoop „in plaats van verkoop met recht van wederiiikoop) over „verpandingen en daarbij opgenomen gelden enz. enz." „Geduldige lezer, vrees niet, het debat wordt ai et heropend. „En UHoogEdelGestrenge, bied ik needrig mijn steun aan „bij Uw krachtig pleidooi voor rechtshulp, helpt U mee den „directeur van Justitie overtuigen eerst van de noodzakelijk heid van een Inlandsch notariaat, ook al is dit aan Mr. van „Gennep in den Volksraad nog niet gelukt 1922." „Toen terzelfder conferentie Kapitein Kuiper het plek „gewonnen had, vroeg een andere resident: Wat krijgen we „nu voor kadaster, het Hollandsche negatieve stelsel, het „Duitsche positieve grondboekstelsel of het Australische „Torrens-stelsel? Tot hem tüidt even needrig mijn advies: „HoogEdelGestrenge, een schat van litteratuur is te Uwer „beschikking. Ik zou zeggen de tijd, neen, de ervaring zal ,,'t leeren. Maar U doet toch mee? De hand aan den ploeg." Naar onze meening moet echter het antwoord aan bedoel-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 32