36 onroerend goed kan, behoudens dan de verjaring, van iederen volgenden houder worden teruggevorderd. Geheel anders is dit in een positief stelsel, dat aan de openbaar gemaakte rechten van derden volledige waarheid toekent. Het negatieve stelsel, dat groote onzekerheid heeft gewekt en derhalve een belemmering is voor een gezonde ontwik keling van het grondcrediet, is in vele landen van Europa door een positief stelsel vervangen. In Australië heeft zich een stelsel ontwikkeld, dat aan de zekerheid van het positieve stelsel de vrijheid van contractan ten in het negatieve paarde. Dit stelsel, naar zijn uitvinder Robert Torrens, het Torrensstelsel genoemd, voldoet vol komen aan de eischen, door het verkeer hieraan gesteld en is sedert zijn geboorte ingevoerd in Australië, Tunis, Algiers, Straits-Settlements, de Congo, Spanje, en onlangs in Suri name, terwijl de invoering in andere landen wordt overwogen. Gezaghebbende Indische schrijvers zijn voorstanders van een positief en met name van het Torrensstelsel. De heer Van Gent evenwel komt in zijn beschouwingen tot de volgende conclusie: „Als zijnde praematuur, is dan vooralsnog alle verdere drang naar een volkomen grond- boekhouding, hetzij positief of negatief, te veroordeelen". Aangenomen, dat het Hoofd van den Topografischen dienst in deze zaak mag optreden als juridisch adviseur, zoo rijst de vraag: welke gegevens kan men uit het op te richten Inlandsch kadaster putten voor het onderzoek sub 2°, een omstandigheid van te meer belang, omdat het adatrecht het instituut der verjaring niet kent. (Door het Inlandsch Kadaster zullen meetbewijzen x) worden afgegeven, die de herinnering aaïi de aanwijzing by de uitmeting levendig zullen houden. Het behoeft wel geen Het afgeven van meetbewijzen aldus de heer Raeven zou men, indien het niet zulk een ernstige zaak betrof, een misplaatste aardigheid kunnen noemen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 38