39 De heer Raeven legt er vooral nadruk op, we?k een gevaar er in de uitvoering van die denkbeelden schuilt, beter nog, hij toont aan, dat een registratie op die wijze tot een mislukking gedoemd is. Aangezien een kadastreering van het inlandsch grondbezit millioenen zal kosten, is. het dus hoogst noodzakelijk dat grondig onderzocht worde, wat de waarde, de meest practische uitvoerbaarheid en de consequenties van de door den heer Van Gent, die hoofd van den Topografischen dienst is, voorgestelde registratie zijn. De heer Raeven behandelt het onderwerp van kadastreering op wetenschappelijke wijze, zoodat het niet mogelijk is, op een voor leeken bevattelijke manier in dit korte bestek de gedachten van den heer Van Gent en de uiteenzetting van den heer Raeven over het zoo moeilijke vraagstuk van kadas+reering van inlandsch grondbezit, met zijn verscheidenheid van adatrechten op onroerende goed te volgen. x Maar de strekking ervan is belangrijk genoeg om kort weer te geven. De Topografische dienst begon in 1922 in verschillende bestuursafdeelingen aan Inlanders, die z.g. bezitter heeten van een stuk grond, geregeld kaartjes van de z.g. individueele uitmetingen van een grondstuk te verkoopen, teneinde te beproeven of een op eenvoudige leest geschoeid Inlandsch kadaster in de toekomst mogelijk is. Dergelijke kaartjes zijn als aanduiding van bezit, wat het wezen van kadastreering is, waardeloos, omdat een behoorlijke boekhouding niet bestaat, bij- of overschrijving niet plaats heeft en bijmeting na verdeeling of verkoop enz. niet geschiedt. De proef kreeg een bedenkelijk karakter, daar de opmetingen reeds op zoo'n schaal plaats hadden, dat zij niet meer een proef was, doch veel meer het karakter heeft gekregen van een inzet van het scheppen van een Inlandsch kadaster, zooals de heer Raeven dat aanduidt. Tegen die gevaarlijke mogelijkheid komt de heer Raeven op, te meer, waar de op genoemde bestuursconferentie gegeven

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 41