40 beschouwingen van den heer van Gent omtrent het karakter van een inlandsch kadaster, naar de heer Raeven dan verder uit voerig uiteenzet, getuigen van begripsverwarring en vele onjuistheden bevatten. Wat voor den leek van de meeste waarde in de verhandeling van den heer Raeven is, zijn diens mededeelingen omtrent de geschiedenis van de verschillende stelsels en de onderzoekingen daaromtrent, waaruit zeer duidelijk blijkt, dat kadastreering heelemaal geen zaak is, welke zoo maar mir nichts, dir nichts, geëntameerd kan worden. In Frantcrijk begon men in 1806 met de kadasti eering, die in 1851 voor alle gemeenten voltooid was. Met dezen arbeid waren honderden millioenen gemoeid geweest en het slot was, dat het kadaster met voldeed aan dé eischen welke aan een kadaster moeten worden gesteld. Het kadaster moest vernieuwd worden, doch alvorens weer in een nuttelooze uitgave van honderden millioenen ie vervallen, benoemde de regeering een extra-parle mentaire commissie welke uit 74 leden bestond, afgevaardigden, advocaten, technici, financiers, ambtenaren enz. In Nederland werd in 1906 eveneens een staatscommissie ingesteld ter bestudeering van het vraagstuk der registratie en hypotheken. De uitkomsten van een proefmeting te Dieren door deze commissie, werden om advies gezonden aan het depar tement van Justitie, de broederschap van notarissen, de administratie der registratie en die van de directe belastingen, de Vereeninging van Kadaster en Landmeetkunde, die van Hypotheekbewaarders enz. Zoo heeft ieder land zijn geschiedenis op kadastraal gebied, doch wij kunnen met deze twee voorbeelden volstaan, wijl zij voldoende aantoonen, dat in Indië zoo maar niet op de subjec tieve meening van den ambtenaar, die bovendien niet in de kadastraal-iechnische-, juridische en administratieve wetenschap is doorkneed, tot de invoering van een Inlandsch kadaster mag ingegaan worden, vooral wijl met zoo'n zaak vele millioenen zijn gemoeid.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 42