43 P. E. B. 22 November 1923. EEN INLANDSCH KADASTER. Naar aanleiding van een interessant artikel van den Heer J. H. Raeven in de 2de en 3de afl. van den 5de*i jaargang van het „Tijdschrift van het Kadaster in Ned.-Indië" ont vingen we van den Heer Lamster de volgende copie van zijn inzichten, vermeld in de Javabode van 5-Nov. j.l. (Hier volgt het artikel van den Heer LAMSTER, zie bijlage II jaargang 1923). Het onderwerp „Een Inlandsch kadaster" eischt een uit gebreide studie van adviezen en beschouwingen daaromtrent geleverd, zoowel in ministerieele en gouvernementeele brie ven als door rechtskundigen Prof. Mr. van Vollenhoven, Mr. Nolst Trenité, Mr. Jaarsma, Mr. Idema) en door vakkundi- gen (Boer, Polderman, van der Tas). Nu de practijk een woordje gaat meespreken, moet het theoretische en ideale binnen mogelijkheidsgrenzen worden teruggedrongendat zulks kan, wil de Top. dienst bewijzen en daarvoor is de opzet .„van der Tas" als richtsnoer genomen; dat ziet de heer Raeven over het hoofd, wanneer hij de werkwijze van den Top. dienst veroordeelt zonder zich daarvan eerst op de hoogte te hebben gesteld, wanneer hij de uitmeting van perceelen voor de bevolking verwisselt met de onderhanden uitmeting van blokken (dus met weglating van cultuurgren zen, die aan verandering bloot staan) door technisch personeel. Du choc des opinions jaillit la vérité, maar in de eerste plaats zullen de opinies op een practische toepassing gericht dienen te zijn. - Red(P. E. B.)

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 45