45 DE LOCOMOTIEF 12 Januari 1924. EEN INLANDSCH KADASTER. (Een millioenen-kwestie). Onder dezen titel zijn in de laatst verschenen aflevering van het Tijdschrift voor het Kadaster in Nederlandsch-Indië door'den Heer J. H. Raeven uitvoerige beschouwingen gewijd aan de door het Hoofd van deru Topografisch en dienst voor genomen en reeds ten deele tot uitvoering gebrachte plannen inzake kadastr^ering van het Inlandsch grondbezit. Allereerst wordt door den schrijver in herinnering ge bracht de kadastrale lijdensgeschiedenis die verschillende Europeesche Staten en met name Frankrijk en Nederland hebben doorgemaakt in de eerste helft der vorige eeuw. Het doel dat bij die kadastreeringen werd nagestreefd was hoofdzakelijk van fiscalen aardmen wenschte de beschikking te hebben over gegevens voor een eenigszins billijke en gelijkvormige aanslag in de grondbelasting; aan eene in juridischen, technischen en administratieven zin waardevolle opmeting, met verplichte wederzijdsche delimitatie, eene blijvende grensverzekering en eene deugdelijke op de eischen der toekomst berekende administratie van het grondbezit werd niet gedacht. Den toenmaligen uitvoerders van het werk treft dan ook geen blaam; de fout zat in het stelsel zelve, in den opzet daarvan. Men had toch gemakkelijk kUnnen voorzien dat aan het aldus verkregen gebrekkige en overhaast samengestelde kaarten-materiaal later, bij de voortschrijdende ontwikkeling en waardevermeerdering van alle economische objekten, veel hoogere eischen zouden worden gesteld dan waarop het berekend was.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 47