46 Met eenig doorzicht had kunnen voorkomen worden dat al dit millioenen vorderende werk later opnieuw verricht zou moeten worden. Indien men aanstonds rekening had gehouden met de eischen die de geheele Staatshuishouding kan, mag en moet stellen aan de verzekering in wettelijken zin van alle grondbezit, in welken v^orm dan ook uitgeoefend, dan had men de oor- spronkelije wijze van werken zoodanig kunnen inrichten dat het resultaat van dat kostbare en tijdroovende werk nog eeuwen lang zijn waarde zou hebben behouden en dat men daarop, ook bij de zich snel wijzigende economische verhou dingen, hao kunnen voortbouwen. In stede daarvan echter kreeg men een onvolkomen en onbetrouwbaar werkend instituut, waardoor de rechtszekerheid van het grondbezit noch in juridischen, noch in technischen, noch in administratieven zin naar behooren gewaarborgd werd en ten slotte moest men wel overgaan tot vernieuwing. „L'histoire se répète", en zoo zien we dan thans ten opzichte van het Inlandsch grondbezit proeven nemen om de bruikbaar heid te bewijzen van iets wat in andere Landen reeds jaren lang als onbruikbaar is ter zijde gesteld. De Heer Raeven herinnert er aan hoe men in verschillende Europeesche Staten, door schade en schande wijs geworden, alvorens over te gaan tot nieuwe kadastreering, dit veel om vattende werk behoorlijk liet voorbereiden door Commissies waarin zitting hadden: parlementsleden, juristen, financiers, economen, technici enz. In Nederland werd bij Kon. Besl. dd. 30 Juli 1906 No. 75 eene Staats-Commissie ingesteld ter bestudeering der voorgenomen reorganisatie der Registratie, Kadaster en Hypotheken. Nadat deze Commissie haar werk had voltooid werd eerst, overeenkomstig de ontworpen voor stellen, eene proef-hermeting van de Gemeente Dieren verricht. Een overzicht van het resultaat dezer hermeting werd (alvorens deze werkwijze in het groot te gaan toepassen, zoowel wat

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 48