4 Eerst zijn weer eenige vragen noodzakelijk. Wat verstaat men onder een Kadaster op Westersche leest? Welk Kadaster is op Oostersche leest geschoeid? Welke eischen stelt de Inlandsche Maatschappij aan de registratie van het Inlandsch grondbezit? Hoeveel jaren zal de voorgestelde registratie van het Inlandsch grondbezit (het stelselloos stelsel) voldoen? enz. Ik zal trachten te bewijzen, dat reeds bij de geboorte de methode van Gent, niet voldoet aan gering te stellen eischen en aangezien bij deze methode van ordelijke en betrouwbare bijhouding geen sprake kan zijn, de geheele opzet tot een mislukking gedoemd is, dat de Inlandsche Maatschappij hooger eischen stelt en de thans aan dien opzet ten koste gelegde millioenen als weggeworpen geld te beschouwen zijn„ Ten rechte heeft die Inlandsche Maatschappij bij het stellen harer eischen rekening te houden met dc om en tus- schen haar levende Westersche- en Oostersche bevolkings groepen, wil haar bezit credietwaardig zijn. Kapitaal moet in hoofdzaak uit het Buitenland aangevoerd worden om de ontwikkeling van Ned.-Indië mogelijk te maken en daarmede tevens het welzijn der verschillende bevolkingsgroepen in deze gewesten te bevorderen. De Inlandsche Maatschappij heeft zich dus wel degelijk af te vragen, welke eischen stelt de kapitalistische Maatschap pij aan de registratie van het Inlandsch grondbezit, wil het grondcrediet \>oor Kromo openstaan. E.r is veel meer, wat zich te dezer zake voor discussie leent (Zie Eerste taak der Regeering bladz. 65 e.v.), doch door mij zal 'Kans slechts dit ééne onderwerp tot uitgangspunt worden genomen. Als inleiding wil ik hier citeeren uit enkele mijner arti kelen, opgenomen in het Soerabaiasch Handelsblad van 11 en 12 Januari 1923 en handelende over het economisch belang van een goed Kadaster in verband met het grond-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 4