48 kadastrale- en hypothecaire administratie, land- en volkenkunde van Nederiandsch-Indië, Maleische taal en koloniaal staatsrecht. Zeer terecht besloot de Regeering nog betrekkelijk korten tijd geleden de opleiding van het hooger technisch personeel van het Kadaster hier te lande voorloopig aan de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen te doen plaats hebben, tot tijd en wijle Indië over een even volledig opleidings-instituut zal kunnen beschikken. Daarmede toonde de Regeering een zeer ruime blik te hebben voor de eischen die in een cultuur-land als Neder- landsch-Indië binnen afzienbaren tijd zeker aan het Kadaster zullen gesteld worden. Des te meer verwondert het ons dat dezelfde Regeering thans, voorgelicht door een topografisch deskundige, op weg is het Inlandsch grondbezit dezelfde stiefmoederlijke voorziening toe te kennen als nu juist een eeuw geleden het Nederlandsch Kadaster ten deel viel. Wat voor bezwaar is er toch deze materie ter voorbereiding in handen te stellen van een Commissie, even veelzijdig samengesteld als het te behandelen onderwerp van veelzijdige aanraking is in economisch en zin? En al zou het ook enkele jaren duren alvorens deze Com missie haar rapport uitbrengt, dit kan niet anders dan het te ondernemen werk ten goede komen, vooral ook omdat intusschen enkele te dezer zake van belang zijnde vraagstuk ken nader tot hunne oplossing zullen zijn gebracht. We'hebben hier het oog op: fotogrammetrie (opnamen uit te lucht langs fotografischen weg, daarna omgewerkt tot kaarten voor verschillende doeleinden geschikt), op ruilver kaveling (een meer rationeele en economische formatie, groepeering en toebedeeling der thans meestal grillig en verspreid liggende grondstukken) en op invoering van een burgelijken stand voor Inlanders. De fotogrammetrie heeft door en tijdens den oorlog zulke snellfe vorderingen gemaakt dat thans reeds de groote

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 50