49 waarschijnlijkheid kon worden aangetoond dat deze ook voor kadastrale doeleinden bruikbaar zal zijn, hetgeen eene zeer groote bespoediging van het werk en eene zeer belangrijke vermindering der kosten zou beteekenen. In Frankrijk werdeïi in 1919 proeven genomen in de Gemeente Serris, waarvan het Kadaster in 1914 vernieuwd was, op grondslag van bewijskracht volgens de wet van 1898. Daar waren dus zeer nauwkeurige kadastrale gegevens aanwezig waaraan de opnamen, verkregen langs fotogrammetrischen weg, konden getoetst worden. De uitkomsten dezer proefnemingen waren zeer bevredigend: de verschillen, herleid naar de schaal der kadastrale kaart, bedroegen hoogstens 20 centimeter. Omtrent de belangrijke besparing in tijd en kosten, die op deze wijze te verkrijgen is, wordt door ^Roussilhe in zijn „Rapport sus les études techniques effectuées en 1919 et 1920" (Emploi de la photographie aérlenne aux levés cadastraux et aux levés géographiques) opgemerkt dat, waar vroeger het vernieuwen van het Kadaster van een enkele Gemeente drie jaar duurde, thans eenige luchtopnamen, gevolgd door eene détail-opname van slechts enkele maanden, voldoende zijn om alle gegevens te verzamelen benoodigd voor het vervaardigen van kadastrale plans van een terrein van gelijke- en zelfs van grootere uitgestrektheid. Ook in Duitschland werden proefnemingen verricht door het Konso.rtium für Luftbild und Stereographik te München (onder controle van het Landesvermessungsamt) in een berg achtig terrein onder Gengham. Van 121 reeds vroeger nauw keurig bepaalde punten gaven de langs fotogrammetrischen weg bepaalde horizontale coördinaten gemidde1d verschillen' van 33 en 39 centimeter. Als grondslag voor een Kadaster met bewijskracht van waardevolle gronden is de nauwkeurigheid langs dezen weg

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 51