50 bereikt dus nog ontoereikend, doch de genomen proeven hebben in elk geval de groote waarschijnlijkheid van toepassing dezer methode in de toekomst aangetoond. Wat het vraagstuk der ruilverkaveling betreft, hieromtrent werd bij Koninklijke Boodschap van 7 Februari 1923 een „Ontwerp van Wet houdende bepalingen omtrent ruilverkave ling" aan de Tweede Kamer der Staten-Generaa! aangeboden. Mocht ook hier te lande ruilverkaveling worden ingêvoerd dan zou dit op tal van plaatsen eene geheel veranderde indeeling van den bodem tengevolge hebben en een groot gedeelte van het thans door den Topografisch en dienst ondernomen werk zou, om die reden alleen reeds, waardeloos blijken en opnieuw moeten verricht worden. Voor eene richtige bijhouding en administratie der voort durend plaats hebbende veranderingen, zoowel in de perceelem als in de tenaamstellingen is voorts, zooals ieder wel duidelijk zal zijn, een burgerlijke stand voor Inlanders vrijwrel onmisbaar. In dit verband moeten wij orize verbazing te kennen geven over de luchtige wijze waarop het Hoofd van den Topografischen dienst heenglijdt over de latere bijhouding van het op zoo verbluffend kwieke wijze uit de mouw geschudde Inlandsch Kadaster. Wanneer men een gebouw opricht van blijvend materiaal, zelfs dan nog is een geregeld onderhotld noodig ter instandhouding; wanneer metl echter eene constructie maakt van zoo tijdelijken aard als thans bedoeld, dan dient aan het onderhoud, zoo mogelijk, nog veel grooter zorg besteed te worden, wil men het tot stand ge brachte niet zeer spoedig alle waarde zien verliezen. In rechten 'zal aan de kaartjes zooals deze thans door den Topografischen dienst aan belanghebbenden worden uit gereikt weinig waarde toegekend kunnen worden, omdat zij de vrucht zijn van een stelsel (beter gezegd eene methode) hetwelk in zichzelf geen waarborgen van rechtszekerheid biedt, noch juridisch, noch technisch, noch administratief.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 52