53 Kadastrale vraagstuk aan studie onderwerpt, met de opdracht van haar bevinden rapport uit brengen aan de Regeering en advies te geven, in - welke richting de proeven dienen genomen te worden. De Regeering geve aan deze Commissie eene ongelimi teerde opdracht betreffende het op te lossen vraagstuk „het scheppen van een Inlandsch Kadaster", waarbij eene even tueel gewenschte reorganisatie van het eigendomskadaster eveneens zou mogen besproken worden. Tenslotte wijst de heer R. nog op den agrarischen toestand van den bodem en de administratie van de rechten ter Oostkust van Sumatra, daarover nog opmerkende Het is niet noodig deze administratie verder te beschrijven, doch in min of meer gewijzigden vorm is zij niets anders dan het Torrensstelsel. Wanneer men nu met eigen oogen heeft ktlnnen aanschou wen, hoe gemakkelijk dit stelsel in zijne uitvoering was en welk vertrouwen het in zijn kort tijdsbestaan reeds had van Europeaan, Inlander en Vreemde Oosterling, dan zal men in deze richting vanzelf naar de oplossing van het vraagstuk „het scheppen van een Inlandsch kadaster" moeten zoeken. Ook hier zijn door mij diverse groote en grove fouten bij den opzet en de bijhouding geconstateerd, doch deze zijn slechts te voorkomen, indien kadastraal-deskun jigen met de uitvoering van een zoodanigen opzet worden belast. Niet tegenstaande deze fouten en de begane misslagen heeft het stelsel bewezen een groote toekomst vöor Indië te hebben, en in deze richting alleen zullen proeven op succes kunnen bogen." Verwacht mag worden, dat op de aanstaande bestüurs- conferentie, waar dit onderwerp weer ter sprake zal komen, terdege rekening zal worden gehouden met deze kritiek van deskundige zijde.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 55