5 crediet in het algemeen, om daarna deze vergelijking met het Inlandsch Kadaster door te trekken. Het credietwezen heeft zich in de laatste 10 jaren in de Indische samenleving sterk ontwikkeld. Wie hiervan een overzicht wil hebben, sla de jaarbalansen op7 over de jaren 1911 t|m 1921 van de Indische bankinstellingen, wier voor naamste taak is handel, nijverheid en industrie te finan- cieeren. Een vergelijking van het geplaatste kapitaal en de bedragen in rekening-courant geeft ons een beeld van die ontwikkeling over de laatste 10 jaren. In dit credietwezen speelt het grondcrediet, dat tot steun en basis moet hebben een goed georganiseerd kadaster, een zeer voorname rol. De credietwaardigheid van het onder pand hangt immers nauw samen met rechten en grenzen en doet tevens haar invloed gelden bij het bepalen van den rentestandaard. Meer nog dan in Europa is het grondcrediet in het Indische bedrijfsleven met zijn gemengde Oostersche bevolking een factor van belang. In het jaarverslag over 1921 van de Ned. Indische Escompto Mij. treffen wij op bladz. 8 dien aangaande het navolgende aan: „Het is bekend, dat Vreemde Oosterlingen, die hun kapitalen niet in effecten beleggen en als kooplieden geen voor een Hollandsche bank ontcijferbare admini stratie voeren, veelal onroerende goederen koopen als belegging en ook als bewijs van gegoedheid n.l. tot ves tiging van hun cedriet." „Wij hebben een zeer uitgebreide cliëntèle onder de in Indië gevestigde Arabieren en Chineezen, die tot grooter zekerheid van gewone handelscredieten o\is eerst hypothecair verband geven op hun perceelen vast goed," enz. Wanneer wij nu releveeren, dat deze bankinstelling in haar balans over 1921 onder het hoofd „Debiteuren in

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 5