6 rekeningcourant en beleeningen op goederen", als voorschot ten in rekening-courant, gedekt door crediethypotheek, aan geeft het bedrag van 36.899.829.53 zijnde bijna het 1|3 ge deelte van het totaal bedrag ad 95.498.618.94 aan beleeningen verstrekt, goederen, effecten enz. inbegrepen, dan krijgt men eenig begrip van de ontwikkeling van het grondcrediet in Indië. Houden wij verder nog reke ning met het feit, dat de gewonebankinstellingen nooit, of bij hooge uitzondering, overgaan tot het verstrekken van vaste hypotheek op onroerende goederen, omdat dit niet tot haar werkingsfeer behoort en ook omdat zij altijd over liquide middelen moeten kunnen beschikken, wanneer handel, nijverheid en industrie daarop aanspraken doen gelden en dat de taak zich niet verder uitstrekt, dan tot het verleenen van bouwcredieten op korten termijn ten behoeve der volkshuisvesting, dan zullen wij de hierboven vermelde bedragen nog beter naar waarde kunnen beoordeelen. Het elimineeren van het risico, verbonden aan het ver strekken van credieten, door de banken veelvuldig toegepast, n.l. het eischen van hypothecair verband, wordt ook door gaans in toepassing gebracht door handelshuizen en import zaken, vooral bij hunne transacties met Vreemde Ooster lingen. Zoo is mij bekend, dat door de depothouders van de B. P. M. zakelijke zekerheid wordt verstrekt in den vorm eener crediethypotheek, vooral in de binnenlanden, waar bankgarantie uitgesloten is, enz. Ook in de cultuurwereld is het grondcrediet een onmisbaar element om tot ontwikkeling te komen. Ben van de motieven tot de aanvulling van het regeeringsreglement (art. 62) bij de wet van 1870 Ind. Stbl. No. 55 bekend onder de „Agra rische wet", was wel, het grondcrediet op steviger basis te vestigen, waaraan algemeen toen reeds behoefte gevoeld werd. De korte duur van het contract der zoogenaamde huur landen en het persoonlijk karakter van het recht was een bezwaar voor de credietwaardigheid, waarom voortaan de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 6