7 gronden niet meer in huur, doch in recht van erfpacht worden uitgegeven voor 75 jaren, welk recht met hypotheek kan bezwaard worden, waardoor aan de bezwaren van crediet- waardigheid wordt tegemoet gekomen. Ieder lezer van „De Indische Financier", die belang stelt in bestudeering der economische toestanden, zal bij het opslaan van de effectenlijst en het raadplegen van de jaarverslagen en balansen van diverse cultuurondernemingen tot de ontdek king komen, dat het maatschappelijk kapitaal klein is, doch dat bijna iedere cultuuronderneming een obligatie-leening tot haar last heeft, waarvoor de onderneming veelal zekerheid stelt door haar recht van erfpacht hypothecair te verbinden. De aflossing van deze obligatie-leening heeft dan later plaats, naar een te voren vastgesteld schema. Hierbij wordt opgemerkt, dat deze financieele politiek in hoofdzaak gevoerd wordt, om de winsten voor de aandeelhouders zoo hoog mogelijk te kunnen opvoeren, doch tevens mag niet verzwe gen worden, dat deze politiek niet van gevaar ontbloot is, hetgeen vooral in tijden van depressie sterk tot uiting komt. Zonder densteun van het zoo belangrijke grondcrediet zouden de cultuurondernemingen i'n Indië niet zulk een vlucht genomen hebben, en wel omdat het geldbeleggend publiek meer vertrouwen stelt in obligaties dan in aandeelen van jonge cultüuron dernemingen. De kleine spaarders stellen bovendien prijs op een vaste bron van inkomsten en daarom trent hebben zij geen zekerheid bij een bezit van. aandeelen in cultuurondernemingen; obligaties geven hun echter die zekerheid wel of althans in veel grooter mate. Een nog gewichtiger rol speelt het grondcrediet bij het vraagstuk der ^volkshuisvesting, omdat minstens 90 pCt. der huizen, bestemd voor Europeanen en Vreemde Oosterlingen, gebouwd zijn met gelden, verstrekt onder hypothecair ver band door spaarbanken, levensverzekeringsmaatschappijen, Wees- en Boedelkamer, Weduwen- en Weezenfonds, hypo theekbank, enz. enz. Eenige cijfers uit jaarbalansen van

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 7