9 eenige Gewesten hier in een staat (zie na bladz. 26) opgegeven gedurende een tijdsbestek van tien jaren (19121921) het aantal gepasseerde hypotheekakten en tevens de totale bedragen waarvoor in die akten hypotheek in die jaren gevestigd werd. Nemen we uit dezen staat Batavia, dan zien we,, dat in 1912 aan hypotheek verstrekt werd een bedrag van ruim 9.5 millioen gulden tegen in het jaar 1921 een bedrag van ruim 39 millioen gulden. In deze bedragen zijn niet begrepen de cessies hypotheek, doch zuiver vestigingen. De Preanger Regentschappen geven ons respectievelijk de volgende cijfers te zien 1912 4.5 millioen en 1921 23 millioen gulden. Door mij is vroeger ter besparing van arbeid aan de Ambtenaren van I. en O. niet verzocht eene splitsing te maken tusschen vaste en crediethypotheken, ofschoon het groote nut van eene zoodanige splitsing door mij niet ont kend werd; doch voor mijn doel was deze niet noodzakelijk. Gewenscht zou het zijn, dat de Regeering deze door mij opgevatte arbeid voor geheel Indië vervolgde en daarbij dan de onderscheiding doortrok tusschen vaste en crediethypo theken. Het zou tevens een kleine moeite zijn de cessie hypotheken afzonderlijk aan te geven. Dit waardevol cijfermateriaal kan tot veel doeleinden van nut zijn en de taak van de Regeering is het alles aan te wenden tot bevordering van het grondcrediet, waarmede de economische ontwikkeling van Indië in zoo natlw verband staat en waarvoor een volledig kennen en weteïi noodig is. Ook mogen wij ons wel de vraag stellen, of de ontwik keling van het grondcrediet niet in een zoodanig stadium verkeert, dat het gewenscht is, een hypothecaire boekhou ding in te richten, zoowel in het belang van het Gouvernement als van het publiek, opdat men met één oogopslag kan zien, hoeveel hypothecaire schulden een bepaald persoon tot zijn last heeft en met welke bedragen een bepaaid perceel bezwaard is. En vanzelf komen wij dan tot de vraag of publiek en als ill het Indisch B. W., is aange-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1924 | | pagina 9