10 zaghebbend publicist op dit gebied, O. Friedrich, wordt ze, waarschijnlijk niet ten onrechte, „das Verfahren der Zukunft" genoemd. Ook in de landmeetkunde zal zij vermoedelijk een groote verandering veroorzaken in de tot nu toe gevolgde berekeningsmethodes. Het groote voordeel, dat zij biedt is namelijk het volgende. Werden in vroeger tijd, vooral bij eenvoudiger werk, de meetgegevens nog wel grafisch verwerkt, tegenwoordig is overal berekening daarvoor in de plaats getreden. Bo vendien wordt in het bijzonder bij den kadastralen dienst hier te lande, voor alle eenigszins belangrijke berekeningen de methode der kleinste vierkanten toegepast. Het groote voordeel van deze methode is natuurlijk dat men, voorop gesteld dat de fouten toevallig zijn, zeker is als resultaat, de meest waarschijnlijke waarden der gezochte grootheden te vinden. Niemand zal zich evenwel ontveinzen, dat de kleinste kwadraten-methode een zeer onaangename bijkomstigheid aankleeft in den vorm van uitvoerig rekenwerk en wel rekenwerk, dat nu in de meeste gevallen wel niet zoo heel lastig is, maar dat men toch maar niet altijd kan laten doen door werkkrachten, die op wiskundig gebied slechts met minimale kennis toegerust zijn. Zoo is het percentage der mantries dat men met goed vertrouwen een kleinste vierkantenvereffening in handen kan geven, nog altijd be trekkelijk gering, zelfs het oplossen van normaalvergelij kingen moet nog te vaak door de landmeters zelf worden uitgevoerd. Wat men evenwel den minste onder het kadastrale personeel nog wel kan laten doen is teekenwerk. En nu is het groote voordeel van de vektor-rekening, dat zij, zonder op ernstige wijze de nauwkeurigheid in gevaar te brengen, een groote hoeveelheid rekenwerk vervangt door enkele eenvoudige teekeningen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 11